Dřevostavba Vrtbo

Co Vás přivedlo na myšlenku postavit si dřevostavbu?
Byla to spíš náhoda. Protože jsem stavař, tak jsem o tom nikdy neuvažoval. Když jsem ale dostal od pana Churavého nabídku koupit si dřevostavbu, tak jsem si zjistil technické parametry. Ty domy jsou velmi dobře zaizolované a mají příjemné užitné vlastnosti, co se týče kotvení a tak dále. Na tom domu vlastně ani není poznat, že je to dřevostavba. Takže jsem ustoupil od svých původních požadavků a dnes si myslím, že to byla dobrá volba

Jaké jsou podle Vás hlavní výhody a nevýhody dřevostavby?
Jsou to tepelně izolační vlastnosti, které jsou velmi dobré. Praktičnost, co se týče kotvení poliček a dalších věcí, což rád využívám, protože to je velmi rychlé a praktické. Nevýhod jsem zatím moc nezjistil. Jediné, co se říká mezi odbornou společností je životnost nebo trvanlivost té stavby jako takové. Ale z mého pohledu, když se odhaduje na nějakých 100 let, tak je podle mě dostačující. Další nevýhodou je malá tepelná setrvačnost, protože tady není moc plochy, kde by se to teplo naakumulovalo. Ale v dnešním životě to neberu ani jako nevýhodu, protože ta reakce vytopení je velmi rychlá. Vlastně i když jenom zasvítí slunce, tak se to vyhřeje.

Čím topíte a jaké máte roční náklady?
Jako hlavní zdroj je tady tepelné čerpadlo. Kompletně v celém domě máme podlahové vytápění. Jako druhý zdroj máme krbová kamna. Díky špičkovým tepelně izolačním vlastnostem často nemusíme ani topit přes zimu do podlahy, protože ta krbová kamna nám to vytopí úplně bez problémů. Navíc to teplo z kamen je příjemné a ten zdroj je velmi ekonomický. Cenově si myslím, že to bude do 20 tisíc Kč za rok. Teď čekám na vyúčtování a myslím si, že to bude možná méně.

Doporučil byste tohoto výrobce dalším zájemcům?
Určitě ano. Mám rád lidi, se kterými se na něčem dohodnu, ani k tomu nepotřebuji papíry. Tady funguje ještě ten styl podání ruky a když si něco řekneme, tak to platí.